Skip to main content

Що треба запитати у свого сімейного лікаря про профілактику здоров’я?

Запобігти хворобам набагато легше і дешевше, ніж лікувати наслідки недогляду и неуваги. Тому твій лікар або лікарка разом з тобою стежить за графіком профілактичних оглядів і щеплень, а також може порадити, як змінити свої звички, щоб уникнути невиправданих ризиків.
На які фактори ризику треба звернути увагу в моєму віці / при моєму способі життя?
Зайва вага може привести тебе до діабету, куріння – до хвороб серця, народження дитини після 30 – до раку грудної залози. Не всі ці аспекти ти можеш контролювати. Зрештою, спадковість і навіть твій вік нерідко автоматично вносить тебе в групу ризику ряду хвороб. Про все це можна і треба говорити зі своїм сімейним лікарем або лікаркою.
Які профілактичні огляди мені треба пройти цього року і коли?
Особливо пильно сімейні лікарі стежать за можливим розвитком семи хвороб – цукрового діабету, ВІЛу, туберкульозу, гіпертонії та інших серцево-судинних захворювань, раку молочної та передміхурової залоз, колоректального раку. Вони дуже часто проходять безсимптомно, а виявляються занадто пізно. Усі ці захворювання нині можна ефективно лікувати і жити повноцінно. Дізнайся деталі у свого сімейного лікаря або лікарки.
Які щеплення я маю зробити за Календарем і поза ним?
Вакцинація потрібна не лише дітям, але й дорослим. У Національний календар щеплень, який гарантує безоплатні вакцини, входять щеплення для дорослих від дифтерії і правця. Їх треба проходити кожні 10 років, щоб мати захист від цих хвороб. Безоплатно також можна вакцинуватися від кору, якщо немає імунітету від нього. Крім того, дорослі можуть зробити щеплення від інших небезпечних хвороб, купивши вакцину в аптеці. Розпитай свого сімейного лікаря або лікарку.
З чого почати перехід на здоровий спосіб життя і як це зробити?
Ти не зможеш прокинутись одного дня і раптово почати жити за новим розкладом, з новими установками і цілями. Але починати треба, бо здоровий спосіб життя – це найкраща профілактика більшості хвороб, навіть таких як інфаркт, інсульт і рак. Почни з того, що створює для твого здоров’я найбільші ризики. Обговори зі своїм лікарем або лікаркою план переходу і старайся його дотримуватися.
Задай будь-яке питання, яке тебе турбує
Не соромся говорити зі своїм лікарем про всі питання, які тебе турбують, адже навіть легкий біль в боці, що з’являється час від часу, або постійне відчуття спраги може бути важливим симптомом.
Жоден лікар на світі не може змусити тебе дбати про профілактику. Це – лише твій вибір. У твого сімейного лікаря або лікарки є потрібні знання, інструменти, щоб допомогти тобі подбати про здорове майбутнє. Скористайся цим!